Sakramenty
sakrament małżeństwa
DOKUMENTY POTRZEBNE DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA:
Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed ślubem z:
- metryką chrztu z datą nieprzekraczającą 3 miesięcy od dnia jej wydania,
- fakt zawarcia małżeństwa przekazywany jest także do parafii miejsca chrztu i jest odnotowany w Księdze Metrykalnej.
- świadectwo z katechezy z zakresu szkoły podstawowej
- świadectwo z katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej (licealnej, zawodowej, technicznej).
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej (nie jest to świadectwo katechezy)
- informacją o bierzmowaniu, jeżeli osoba przyjęła sakrament bierzmowania, a fakt ten nie jest odnotowany w metryce chrztu, uzyskuje potwierdzenie przyjęcia tego sakramentu z parafii, w której została bierzmowana
- dowodami osobistymi,
- wdowcy - z metryką zgonu współmałżonka,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (gdy małżonkowie chcą aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny zaświadczeniem z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzającym brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa ważnym trzy miesiące.
Sakrament Chrztu
1.Informacja dla rodziców przed chrztem dziecka.
Sakrament chrztu św. jest bramą sakramentów - konieczny do zbawienia. W tym sakramencie człowiek zostaje uwolniony od grzechu pierworodnego, upodobniony do Chrystusa oraz włączony do Kościoła. por. Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 849
Przed chrztem: Rodzice dziecka, najpóźniej na tydzień przed planowanym terminem zgłaszają dziecko do chrztu.
Wymagane dokumenty: odpis metryki urodzenia z USC.
Należy wybrać dwoje chrzestnych: ojca i matkę. Rodziców i chrzestnych obowiązuje spowiedź. Rodzice chrzestni winni przedstawić odpowiednie zaświadczenia od swojego księdza proboszcza.
Rodzice chrzestni: Zgodnie z chrześcijańską tradycją, przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Jego zadaniem jest, w wypadku chrztu osoby dorosłej, towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego; a w przypadku chrztu dziecka ma on wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak, by prowadziło życie prawdziwie chrześcijańskie.
Chrzestnym nie może więc być każdy. Więcej, Kościół stawia osobom, które maja być chrzestnymi bardzo konkretne wymagania.